Фестивал “Компютърно пространтво” – програма – 35-то издание
Тридесет и петото издание на международния форум за компютърни изкуства “Компютърно пространство” включва конкурсна част и фестивална програма. Фестивалната програма ще се проведе от 26.10.2023 г. (четвъртък) до 28.10.2023 г. (събота) в Националния студентски дом, София.
Всички събития в програмата са безплатни, но е необходима предварителна регистрация. Регистрирайте се, за да получите покана за личните събития.
Къде: Национален студентски дом, партер, Пл. “Народно събрание 10, София
Всички събития в програмата са безплатни, но е необходима предварителна регистрация. Регистрирайте се, за да получите покана – килкнете тук за да вземете покана.
Четвъртък 26.10.2023
Петък 27.10.2023
Събота 28.10.2023
13:00 – 19:30
13:00 – 19:30
13:00 – 19:30
Работно време на излобата
Светлопис
Студентско общество за компютърно изкуство /СОКИ/
Светлината и тъмнината са господарите на нашите емоции, светлината и тъмнината се преплитат във всеки ден, светлината и тъмнината разкриват мислите ни. Светлината и тъмнината са част от изображенията и движенията. Изложбата и семинара „Светлопис“ ще ни разкрият някои от магията на светлината и тъмнината. Ретро изложбата с емблематични стари филмови прожекционни апарати ще ни потопи в ерата на лентите и ще демонстрира култови марки лентови прожекционни апарати от преди повече от 70 години, като Bolex, Eumig, Kodak и българският прожекционен апарат „Плевен-1“. Разходки из България, улиците на българските градове и села, празници и делници от миналото ще оживеят на движещите се картини.
Публиката ще се потопи в пространство, където реалното и въображаемото се преплитат. Чрез взаимодействието на хипнотизираща визуализация и завладяващи илюзии, зрителите ще станат свидетели на синергията между изкуството и технологиите, която ще провокира възприятията и разпали въображението.
Tetris Tower
Емилия Ушева, ТУЕС
Тази интерактивна инсталация преосмисля емблематичната игра Tetris, превръщайки я в многоизмерно изживяване, което предизвиква конвенционалните възприятия за игра и свързаност. В конфигурация от дисплеи всяка отделна форма се материализира на отделен екран, като нейната траектория и ориентация се контролират от потребителя чрез джойстик. Това потапящо творение подчертава идеята за адаптивност, тъй като участниците трябва да координират действията си, за да подредят тези части в хармонични форми и да преосмислят вече установените правила на популярната игра.
ELUDO
Тихомир Гърменлиев, ТУЕС
ELUDO е интерактивна инсталация, която вдъхва нов живот на вечната игра на „Ludo“, като я дигитализира безпроблемно, същевременно насърчавайки човешки връзки в един наситен с технологии свят. Това устройство побира игра за до четирима играчи, предлагайки така необходимото бягство от непрестанната хватка на нашите мобилни екрани. ELUDO не само съживява класическата игра, но й вдъхва вълнуващ електронен привкус, разпалвайки състезателния дух.
OnlyLeds
Иван Георгиев, ТУЕС
OnlyLeds е проект, който ви дава възможност да управлявате безпроблемно светодиодна лента WS2812B с помощта на Arduino Uno. Той предлага широк набор от настройки, включващи настройки на яркостта, опции за температура и корекция, персонализируеми RGB и HSV цветове, както и набор от предварително зададени варианти.
HARDWARE CITY
СОУ “Д. Дебелянов”, гр. Варна
„Hardware City” е творческа инсталация, която пренася зрителите в един уникален миниатюрен мегаполис, който хипнотизира. Този завладяващ проект щателно пресъздава оживен градски пейзаж, постигнат чрез използването на изхвърлени хардуерни части, и включва сложно проектирани улици, обекти, озеленяване и очарователно улично осветление.
WACOM tablet
ADCOM
Представяне на Wacom Cintiq Pro 27
3. Фестивална програма
Всички събития в програмата са безплатни, но е необходима предварителна регистрация. Регистрирайте се, за да получите покана – килкнете тук за да вземете покана.
Четвъртък – 26.10.2023
Къде: Национален студентски дом, партер, Пл. “Народно събрание 10, София
13:00 – 15:30
Computer Space 2023 – церемония по награждаване
Откриване на форума и награждаване на победителите в състезателната част на “Компютърно пространство 2023”. Събитие само с покана, заявете своята покана по-долу.
Къде: “Камерна зала”, Национален студентски дом, София.
Официално откриване на изложбената част на Компютърно пространство 2023. Участниците ще имат възможност да научат повече за експонатите и техните автори.
Компютърна и електронна музика
17:00 – 18:00
HexApp
Владимир Влаев
Презентацията описва проектирането, дизайна и артистичното приложението на прототип на персонализиран музикален инструмент. HexApp е оригинална разработка базирана на качествата на шестканален адаптер (hexaphonic pickup) имащ свойството да улавя сигнала на всяка струна на китарата на отделен аудио канал. Презентацията проследява стъпките предприети в процеса на изграждане на хардуерните и софтуерните компоненти на системата за цифрова аудио обработка на входящия шестканален сигнал. Освен това, разглежда техническите, композиционните и естетически идеи и решения, заложени в дизайна на хибридния инструмент.
Pervade the Space —електро-инструментален звуков пърформанс
жест на изпълнителя и дигитално обработения звуков резултат. Pervade the Space е изследване върху артистичните възможности на прототип на персонализиран акустичнодигитален хибриден инструмент — HexApp — компютърна система за цифрова звукова обработка, разработена за трансформиране на акустичен звук в реално време. HexApp е инструмент, който може да се опише като хибрид …, акустично – дигитален хибрид, натурално – изкуствен, традиционно – иновативен хибрид от 6 независими, зависещи един от друг, непредсказуемо предвидими съставни части на динамично – статичен звуков пейзаж.
Джанлука Фрателини, експерт по 3D анимация от Модуньо, Италия, който стартира пътуването си в областта на 14-годишна възраст. През годините той изгради забележителна кариера с забележителни роли в популярни филми като „Happy Feet“, „Hotel Transylvania, ” “Epic”, “Rio 2”, “Peanuts”, “Ice Age: Collision Course”, “Dumbo”, “The Lion King”, “Beauty and the Beast”, “Guardians of the Galaxy Vol.2” и много други. Експертният опит на Джанлука се простира и до работа по награждавани късометражни филми, преподаване и ръководене на анимация в престижни студия, затвърждавайки статута му на доказан експерт в анимацията.
Петък – 27.10.2023
Къде: Национален студентски дом, партер, Пл. “Народно събрание 10, София
Графичен дизайн, сегмент в сътрудничество с преподаватели от Нов български университет (НБУ)
13:00 – 13:20
Игра на светлината, илюзия и реалност
Румяна Стефанова
Всеки цвят е резултат от свойството на човешкото око да реагира в съприкосновение със светлината. В следствие на този процес се създава многообразна палитра от цветове, преливащи се помежду си, преминаващи в нюанси в сенките и потъващи изцяло и тъмнината. Презентацията представя характерните особености на тези процеси, като акцентът е върху светлинните илюзии, умело използвани в печатните и дигитални компютърни графични проекти. Паралелът между светлината и тъмнината са често, както и много удобно, използвано средство в проектите и художествените инсталации на редица творци.
13:20 – 13:40
Значение на цветовете в графичния дизайн
Стоян Манчоров
Презентацията синтезирано представя психологията на цветовете и как да се прилага тя в графичния дизайн. Анализира се символиката на всеки цвят, използван в графичния дизайн. Представят се нагледни примери с използване на цветовете в утвърдени брандове.
13:40 – 14:00
Дигитално възраждане на декоративен шрифт от средата на ХХ век
Иван гинев
Историята на един шрифт. Как съживяваме художествен шрифт, създаден в аналоговата епоха, с помощта на модерни типографски технологии? Имат ли място старите шрифтове в модерния графичен и продуктов дизайн? Работен процес, професионални наблюдения, примери от световната практика.
Дигитализация на културното наследство
14:30 – 15:00
DigiAmphorae
Петър Балабанов
Изследването на древните контейнери, наричани амфори отдавна се е превърнало в самостоятелен раздел от археологията и античната история. Запознаването с тези материали е необходимо на всеки специалист, който се занимава с проблеми на античната култура. Ето защо създаването на онлайн база от данни има важно значение не само за студенти и хора, които се интересуват от древните паметници, но и за изследователите.
През последните десетилетия в света бяха създадени няколко бази от данни за различни амфори. Чрез проекта „DigiAmphorae“ те се увеличават с находки от България и Румъния.
Проектът Erasmus+ Мобилно нискобюджетно дигитализиране на ретро филми (Mobireel) е съвместна инициатива, която има за цел да се справи със значителните предизвикателства, пред които са изправени библиотеки, архиви и други институции за културно наследство при дигитализирането, запазването и популяризирането на техните дигитализирани филмови колекции с фокус върху така наречените домашни филмови и видео формати (8 мм, Super 8, VHS, SVHS и др.).
Проектът Digital Restoration Lab има за цел да отговори на предизвикателствата, пред които са изправени културните институции при опазването и дигитализирането на техните фотографски колекции. Основната цел на проекта е повишаване компетентността на архивните специалисти в дигитализацията и запазването на фотографски колекции, чрез създаване на обучителни материали, инструменти за обучение и ресурси за целевите групи. Дейностите по проекта ще спомогнат за дългосрочното оцеляване на тези важни културни и исторически артефакти.
Киберсигурност, нови технологии и микроелектроника
16:30 – 17:15
Киберсигурност
Светлин Илиев, председател на Цифров иновационен хъб Тракия
Христиaн Даскалов, директор на Национален студентски дом
Станислав Атанасов, експерт по киберсигурност
Ясно е, че колкото по-отворени сме към света чрез множеството различни комуникации, толкова по-уязвими сме към кражба на информация, злоупотреба, невярно представяне и манипулация. В това информационно нашествие се включи и изкуственият интелект, известни са редица примери за фалшиви видеоклипове на известни хора, които „говорят“ по различни теми. Изкуственият интелект обаче говори. Образованието в тази област става все по-важно. Водещи експерти ще представят съвременните аспекти на киберсигурността.
17:15 – 17:45
CYBERYOUTH – Non-formal education for cyber-security training & resilience of youth organisations and young people
Повишаването на осведомеността на младите хора по отношение на правилните практики и методи за киберсигурност се оказа важна дейност не само за личната киберсигурност, но и за възможностите за обучение и работа в тази област. Чрез сътрудничество с малки и средни предприятия, фокусирани върху киберсигурността, ние проучихме различните възможности в киберпрофесиите. Заедно с младежки работници и организации за киберсигурност, CYBERYOUTH създаде редица инструменти за обучение и изграждане на капацитет, които помагат на студенти и други младежки организации да придобият необходимите умения, за да се възползват от новите възможности и да останат в безопасност.
17:45 – 18:45
ECoVEM – Европейски център за професионални постижения в микроелектрониката
Проектът ECoVEM обединява центрове за професионално образование и обучение (ПОО), политехники, индустриални асоциации, социални партньори за създаване на платформа за европейско сътрудничество за професионални постижения в микроелектрониката за справяне с предизвикателствата на цифровизацията, изкуствения интелект, зелените технологии, равенството между половете и технологиите и интеграция на мигрантите. ECoVEM надгражда и допълва силните страни на националните системи за ПОО в страни с по-напреднало ПОО и подкрепя не толкова напредналите региони за постигане на отлични постижения в ПОО. ECoVEM прилага иновативни подходи за обучение към цял живот капацитет за саморегулиране на ученето, твърди умения и меки умения, използвайки базирани на екосистемите теоретични модели и системи за подпомагане на представянето.
Събота – 28.10.2023
Къде: Национален студентски дом, партер, Пл. “Народно събрание 10, София
Светлопис
14:00 – 14:30
Светлопис – първите български фотографи
Росен Петков
Развитието на фотографията е свързано със светлинното регистриране. Развитието на фотографията е свързана с регистриране на движение. Първите фотографи често се наричат светлописци. Презентацията ще обхване едни от първите български фотографски ателиета и ще покаже реални образци на ретро фотографии от тези ателиета.
14:30 – 15:00
Светлината като помощник на обучението и пропагандата – ретроспекция на едно минало
Валентин Милев
Историческа пресечна точка на светлинни технологии, образование и пропаганда, предлагаща ретроспективен преглед на това как различните общества са използвали силата на светлината, за да образоват и манипулират. Лекцията изследва творческите начини, по които светлината е била използвана като инструмент за просветление и влияние, хвърляйки светлина върху интригуващата връзка между осветлението и разпространението на идеи в историята.
15:00 – 15:30
Първите български електрически лампи
Антон Оруш
Презентацията ще проследи производствения път на първите български ел. лампи – ,,БЕЛФА” – от основаването през 1933 г. до преустановяването на фирмената дейност. Ще се срещнем с индустриалеца Апостол Стефанов – създателя на ,,БЕЛФА” – и ще разберем кое прави български електрически лампи едни от най-добрите в Европа за времето си.
15:30 – 16:00
Светлопис в домашните архиви
Кеворк Ванлян
В тази презентация, докато изследваме съкровищницата от спомени, скрити в домашните архиви, пълни със стари фотографии, домашни филми, VHS касети… Пътуване през наследството на аналоговите медии и творческите начини, по които тези визуални артефакти улавят миналото. Научете как тези скъпи спомени могат да бъдат запазени и преосмислени, вдъхвайки нов живот на моментите, които оформят личните ни истории.”
СОКИ е създателят на “Компютърно Пространство” и главен отговорник за съществуването му от самото начало на форума. СОКИ и Център за развитие на компютърни технологии и изкуства са главните организатори, както на конкурсната, така и на фестивалната част на “Компютърно Пространство”. Всяка година връчва традиционните статуетки за победителите в конкурса, както и грамоти и други материални или парични награди. СОКИ организира церемонията по награждаването и подбира участниците в семинарите. Проектите регистрирани в конкурсната част се оценяват от независимо жури, което е съставено от добре познати експерти в сферата на компютърната графика и уеб дизайна.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програма „ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ОРГАНИЗАЦИИ В ОБЛАСТТА НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ТВОРЧЕСТВО”